דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
אוונגרד : בדרך להתמחות עוצרים בראיון

בדרך להתמחות עוצרים בראיון

לאחר שצלחתם את המשוכה הראשונה וקיבלתם זימונים לראיונות, כעת אתם נדרשים לעבור את השלב הבא והחשוב מכל– להתקבל למשרד שאתם הכי רוצים. לקראת שבוע הראיונות הגדול של הסטודנטים למשפטים, מערכת 'אוונגרד' ריכזה עבורכם את כל הטיפים שיסייעו לכם להתקבל להתמחות המבוקשת

מאת: מאיה הבר, סטודנטית שנה ג' בבית ספר רדיזנר למשפטים
1. התניידות בין ראיון לראיון – חשוב שבין הראיונות תוכלו להירגע ולתת זמן לעצמכם. לכן, השתדלו שלא לבזבז זמן על תחבורה ציבורית ועל מציאת מקום חניה שעלולים לגרום לכם לאחר וכך להגיע לחוצים, מיוזעים ומתנשפים לראיון. הפתרון האולטימטיבי הוא להתנייד במוניות או להיעזר במישהו שיוכל להסיע אתכם ממקום למקום.
 
 
 
2. אנרגיות חיוביות – על אף שהראיונות הם דבר שוחק, חשוב להיכנס לכל ראיון כאילו הוא הראשון. שמרו על אנרגיות, על חיוך ועל אווירה טובה. זכרו שגם אם לא בהכרח נחמדים אליכם – אל תיקחו זאת אישית. עם כמה שאתם מותשים, המראיינים יותר עייפים מכם, גם להיות בצד השני ולראיין במשך כל כך הרבה שעות ביום זה לא פשוט.
 
 
 
3. הכינותי מראש - קראו מראש על תחומי העניין המשפטיים שלכם, חשוב שתהיו מקוריים ואקטואליים. אם למשל אתם מתעניינים במשפט מסחרי, קראו עיתונות כלכלית והיו מעורים בנעשה. כמו כן, הקפידו לעבור מראש על תחומי העיסוק של כל משרד אליו אתם מגיעים.
 
 
 
4. אנגלית שפה קשה - חלק ניכר מהעבודה בתחום המסחרי מתנהל בשפה האנגלית ולכן, קחו בחשבון שחלק מהראיון עשוי להתקיים באנגלית. בנוסף, ייתכן שתתבקשו לכתוב מסמך באנגלית במהלך הראיון עצמו. אם הדבר רלוונטי עבורכם, התכוננו מראש בקריאת מאמרים באנגלית ותרגלו דיבור עם בני משפחה וחברים - זה בטח לא יזיק.
 
 
 
5. לא רק מרואיינים - אל תשכחו שלא רק מראיינים אתכם, אלא גם אתם מראיינים את המשרד. הדבר הכי חשוב זה יחסי אנוש טובים. כשתגיעו לראיון תתרשמו מהמשרד, הסתובבו, גששו והעריכו את ההתנהלות בין כלל הנפשות הפועלות ככל שתוכלו. בדקו היכן המתמחים יושבים, איך מתייחסים אליהם, וכמובן, אם הם מרוצים. 
 
 
 
6. הריאיון עצמו - לרוב מתחילים ב"ספר על עצמך" ובדרך כלל, הריאיון יתנהל סביב הדברים שאתם תבחרו לשים עליהם את הדגש. לכן, נכון יהיה לבחור בקפידה את הדברים שאותם תרצו לספר. אל תקטעו את המראיינים שלכם באמצע דבריהם, זה לא מנומס ויוצר רושם של יהירות והתנשאות. כמו כן, רצוי שלא לשלוף את התשובה מהמותן, נסו לשחק את המשחק ולא להיראות כאילו אתם מדקלמים ויורים תשובות שלמדתם בבית. כדאי להיראות כאילו חשבתם רגע על הדברים. אל תשכחו כי המראיין אחראי לסדר, לתוכן ולקצב של הראיון, תנו לו את ההגה ושתפו פעולה. יחד עם זאת, נתבו את השיחה לנושאים המציגים אתכם באור חיובי ושמרו על איזון בין הקשבה לדיבור. אגב, לגבי לחיצת יד, תפעילו שיקול דעת ובעיקר תושיטו אם היד אם המראיין משיט לכם אותה.
 
 
 
7. במהלך הראיון - שתפו פעולה עם המראיין, ענו בכבוד, בשפה תקנית (לא ב"סלנג" וגם לא בסגנון חברי), שדרו אינטליגנטיות ואופטימיות והכי חשוב- תהיו אמתיים, כנים, וישרים בתשובותיכם.
 
 
8. המתינו עם שאלות לסוף הראיון - אין טעם לשאול בנושא שכר עבודה או שעות העבודה. נושאים אלה אינם מתאימים לדיון או למשא ומתן. הכינו שאלה רלוונטית, כגון: מה היקף העשייה המשפטית בעבודת המתמחה.
 
 
 
9. ראיון המשך - אם עברתם בהצלחה את הראיון הראשון – הידד! חלק מהמשרדים, בעיקר הגדולים, נוהגים לקבוע ראיון המשך מיד בתום הראיון הראשון. הדבר עשוי להיות בעייתי, שכן סביר שכבר קבעתם ראיון במקום אחר. במצב כזה ראוי להתקשר למשרד בו נקבע הראיון הבא שלכם ולהודיע שאתם מתעכבים קצת או לחלופין, להגיד למשרד שמבקש לקבוע לכם ראיון המשך שתשמחו לקיים אותו, אך במועד אחר. בהתאם לתשובה שתקבלו הפעילו את שיקול דעתכם.
 
 
10. קוד לבוש - התלבשו בצורה אלגנטית ומכובדת.  מומלץ לשאת אתכם דאודורנט ובושם קטן בתיק - חשוב שתגיעו לראיון כמה שיותר רעננים. אולם, חשוב לזכור שאתם עדין לא עורכי דין ולכן עדיף שלא להתלבש בצבעי שחור ולבן. עדיפות להתלבש בלבוש סולידי, נקי, מסודר ובהיר.
 
 
 
11. חייכו! הכל לטובה - הישארו עם ראש פתוח! החיים הם דינמיים וגם אם לא תתקבלו להתמחות אותה הכי רציתם, זכרו שהכל לטובה וכנראה שמחכה לכם משהו טוב יותר.
 
 
 
 
מאחלים לכם הרבה בהצלחה!
בהכנת הכתבה סייעו אילאיל עלוני, יועצת קריירה במרכז הבינתחומי הרצליה ועידו נבט גולן, מתמחה במשרד עו"ד ברנע ושות' ובוגר בית ספר רדיזנר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה.
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות

דואר אלקטרוני:  
אני מאשר קבלת ניוזלטר ועדכונים (דוא"ל, SMS)