דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
אוונגרד : מצדיעים לכם כל השנה.

מצדיעים לכם כל השנה.

המרכז הבינתחומי הרצליה מוקיר כל השנה את משרתי המילואים וכוחות הביטחון ופועל כדי להקל עליהם את השילוב בין לימודים אקדמיים לשמירה על ביטחון המדינה. מלבד הקלות והטבות, מתקיים מדי שנה ערב הוקרה שמוקדש כולו להם.

במציאות בה משרתי המילואים נתפסים לעיתים כ'פראיירים', קם המרכז הבינתחומי הרצליה וטען אחרת. המרכז הבינתחומי היה הראשון שבחר להוקיר את אותם סטודנטים רבים שמשרתים במילואים, בשגרה ואף בחירום  והוא אף מעניק 2 נ"ז לכל סטודנט, אשר הנו משרת מילואים פעיל ושירת מעל 10 יום במהלך אותה שנה. ההטבות למשרתי המילואים לא נעצרת רק בתחום האקדמי. אגודת הסטודנטים פועלת במספר מישורים במטרה לסייע למשרתי המילואים. זאת, בנוסף להארכות בהגשת עבודות וקבלת מועד בחינה נוסף למי ששירת במילואים ביום בחינה.
  
ההוקרה לסטודנטים משרתי המילואים מתחילה כבר בשלב הרישום ללימודים. המרכז הבינתחומי הרצליה מחזיר באותו מטבע לאותם לוחמים ויוצאי יחידות מובחרות שהשקיעו מספר שנים לשמירה על המולדת, דבר שמנע מהם לשפר בגרויות ולעבור מבחן פסיכומטרי, ומאפשר להם להתקבל ללימודים, במסגרת מסלול קבלה מיוחד של "מנהיגות מוכחת". מסלול קבלה זה אינו טריוויאלי והוא פותח דלת לאקדמיה לאותם קצינים ומשרתי קבע. אייל סומך, סטודנט שנה ג' בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה שיתף ואמר כי "בזכות הקבלה תחת סעיף כוחות הביטחון, יכולתי להתחיל את לימודי, ולא לפספס שנת לימודים. זה משהו שאף מוסד אקדמי אחר לא אפשר לי".
 
בין ההטבות ותחומי הפעילות שאגודת הסטודנטים מעניקה למשרתי המילואים ניתן לקבל כרטיסי צילום לכל מי שביצע 5 ימי מילואים, הנחות בקורסי עזר, הגשת טפסי 3010 לביטוח לאומי והחל משנת הלימודים הנוכחית, גם השכרת מודם סלולרי, שכל סטודנט אשר יוצא לשירות מילואים בן למעלה מ- 7 ימים רשאי לשכור במחיר סמלי, מה שמסייע לצמצם את הפער שנוצר עקב המילואים. על פרויקט זה ועוד אמון רכז המילואים של אגודת הסטודנטים, גיל מרקוביץ, אשר מספר על הקשיים שאיתם מתמודדים משרתי המילואים: "יציאה לשירות מילואים כרוכה בניתוק משגרת הלימודים ויוצרת  לאחר מכן קושי לחזור לתלם. ישנם בבינתחומי קצינים רבים, שנעדרים לעיתים למעלה מחודש בשנה. אגודת הסטודנטים מסייעת לסטודנטים בכל אותם קשיים וגם מייצגת אותם מול מרצים מעטים שאינם מראים התחשבות במשרתי המילואים". את כל ההטבות והפרטים על הטיפול המיוחד לו זוכים משרתי המילואים בבינתחומי אפשר למצוא באתר האגודה: http://myidc.org.il/?CategoryID=347
 

בתמונה: פרופ' אוריאל רייכמן
 
גם במישור האקדמי, נעשו במהלך השנה האחרונה מספר שינויים בתחום המילואים. בשיתוף אגודת הסטודנטים ופורום דיקנים, שונו מספר סעיפים לרווחת משרתי המילואים:
כל סטודנט אשר נבצר ממנו לגשת למבחן עקב שירות מילואים רשאי לקבל מועד מיוחד לשיפור ציון. מועד זה יהיה בסמיכות לקורס וכבר לא צריך להמתין סמסטר או שנה. בנוסף, בשל העובדה שמשך הזמן הממוצע של אימוני המילואים הנו 5 ימים, עודכן תקנון המילואים והוא חל היום על כל מי ששרתו 5 ימי מילואים, ולא 7 ימים, כפי שהיה בעבר. אם התקיים במהלך המילואים מבדקון, או בוחן מיטיב, יקבל הסטודנט שהיה במילואים את הנקודה באופן אוטומטי. עד היום לא הייתה הגדרה ברורה בנושא זה, וכל מרצה פתר זאת בצורה אחרת, מה שהוביל לפגיעה בסטודנטים רבים.
 
גולת הכותרת השנתית בהתייחסות למשרתי המילואים היא ערב ההוקרה למשרתי המילואים בבינתחומי – המוקדש לסטודנטים ולאנשי הסגל, שתורמים לביטחון המדינה. גם השנה התקיים האירוע בגן דבורה שוקן (גן הפסלים). באירוע נהנו משרתי המילואים משי צנוע, מגוון דוכני מזון ומהופעה של נאור ציון, שהופיע בהתנדבות. פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומיסד המרכז הבינתחומי הרצליה, סיפר על התהליך שעבר המרכז הבינתחומי מאז הקמתו, "ככול שהשנים עוברות, מגיעים ללמוד כאן יותר אנשים מיחידות העלית, יותר אנשים שמשרתים במילואים. אני משוכנע שמפה תצא מנהיגות טובה ואני בטוח שכל הדרך הזאת שווה רגעים כאלו". פרופ' רייכמן הוסיף ואמר כי "יום אחרי יום העצמאות מגיע להביע הערכה לכל אחד מכם, אתם חלק מקבוצת איכות ערכית".
 
בתמונה: ארז מלצר בערב ההוקרה
 
ארז מלצר, סגן יו"ר ומנכ"ל קבוצת גדות, מנותני החסות לערב ההוקרה פתח ואמר "בשנה שעברה הבטחתי לקיים ערב הוקרה גם בשנה הבאה והיום אני אומר שערב כזה מובטח גם לשנה הבאה". מלצר המשיך ואמר "הערב אנחנו מצדיעים לכל אלה שמשרתים במילואים. לאלה שחיים בתפיסה שישרתו יום יום במילואים, בערב הזה חשוב להצדיע גם לבינתחומי. אין בארץ מוסד אקדמי שבחר להצדיע למשרתי המילואים, ולו פעם בשנה". מלצר סיפר כי גם במסגרת תפקידו, הוא רואה לנכון להעדיף משרת מילואים ומי ששירת את המדינה בתפקיד בעל משמעות וחשיבות.
 
 
הדובר המרכזי בערב היה האלוף במיל' יורם יאיר - ייה, יו"ר ועדת הקבלה המיוחדת לסטודנטים יוצאי כוחות הביטחון של המרכז הבינתחומי הרצליה. בנוסף למילות ההערכה כלפי משרתי המילואים אמר האלוף ייה כי  "במדינה דמוקרטית, החובה היא גם זכות. לעולם תוכלו לומר, אני נתתי, אני עזרתי. יש לי מניות זהב במדינת ישראל".
 
בתמונה: האלוף במיל' יורם יאיר – ייה
 
אחרון הדוברים היה יאיר יצהר-בלחובסקי, יו"ר אגודת הסטודנטים של המרכז הבינתחומי. יצהר-בלחובסקי הודה לפורום הדיקנים אשר אישר השנה שינויים בתקנון הלימודים, אשר מיטיבים עם משרתי המילואים. בתום הדברים והתודה לנותני החסות אשר תרמו את תוכני השתייה והמזון, עלה לבמה נאור ציון וגלגל את הקהל מצחוק. רות סוף.
 
 
 
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות

דואר אלקטרוני:  
אני מאשר קבלת ניוזלטר ועדכונים (דוא"ל, SMS)