דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
אוונגרד : סטודנטית בהחלפה: רונה לויאן

סטודנטית בהחלפה: רונה לויאן

רונה לויאן, סטודנטית שנה ג' בקיימות וממשל, הגיעה ללא ציפיות לעיר ברנו שבצ'כיה וגילתה עיר מעניינת ותוססת, הכירה סטודנטים מכל העולם, אפילו מסעודיה וירדן, וכן פעלה לשינוי תדמיתה של ישראל בקרב הסטודנטים והסטודנטיות שפגשה

מאת: אור חיוחמו, סטודנט שנה שלישית בבית ספר רדיזנר למשפטים
 
רונה לויאן, סטודנטית שנה ג' בקיימות וממשל, הגיעה ללא ציפיות לעיר ברנו שבצ'כיה וגילתה עיר מעניינת ותוססת, הכירה סטודנטים מכל העולם, אפילו מסעודיה וירדן, וכן פעלה לשינוי תדמיתה של ישראל בקרב הסטודנטים והסטודנטיות שפגשה
 
 
גיל: 23
 
מוסד הלימודים, עיר ומדינה של חילופי הסטודנטים: Masaryk University בעיר ברנו, צ'כיה
 
מסלול לימודים ושנת לימוד: שנה ג', קיימות וממשל.
 
בצ'כיה? תחת הפקולטה ל- social studies.
 
 
תקופת השהייה: ארבעה חודשים
 
מאכל אהוב במדינה: הצ'כים מכינים כופתאות ממולאות מסוגים שונים. אני באופן אישי אוהבת את כופתאות הבשר וכמובן בירה ליד (הצ'כים שותים בירה בכל שעות היום).
 
מקום אהוב במדינה: מערות הנטיפים- (Moravsky krast) נמצאות בחלק המזרחי של צ'כיה, קרוב לברנו.
 
 
מקום בילוי אהוב: הפאב השכונתי. מדי יום שלישי בשבוע אנחנו נפגשים שם לבירה עם אנשים מכל העולם ותמיד יש חוויות בלתי נשכחות.
 
המילה הכי שימושית בשפת המקום:  Dobre, מילה שימושית שמשמעותה "טוב". עשויה לחלץ תייר מכל סיטואציה לא נעימה. 
 
1. מה הניע אותך לצאת לחילופי סטודנטים?
תמיד רציתי לחוות לימודים בחו"ל אך לא הייתי בטוחה באיזו מסגרת. במהלך שנה ב' כאשר הציגו בפנינו את התכנית לחילופי סטודנטים, מיד ידעתי שאגיש מועמדות. מה שהכי ציפיתי לו היה להכיר אנשים מכל העולם ולגור במקום אחר, רחוק מהבית, למספר חודשים.
 
 
 
 
2. מה למדת על המקום שהגעת אליו שלא ידעת לפני?
גיליתי שצ'כיה רחוקה מהדימוי של "מדינה מזרח אירופאית קרירה". יש פה המון מה לעשות ומקומות מדהימים לבקר בהם לצד היסטוריה עשירה ומעניינת. ספציפית לגבי ברנו, העיר השנייה בגודלה בצ׳כיה, גיליתי עיר קסומה, בעלת אווירה סטודנטיאלית מחשמלת ומלאה באנשים טובים.
 
3. ספרי על החוויה הכי משמעותית שחווית במהלך החילופים:
קשה לאסוף ארבעה חודשים עמוסים לחוויה משמעותית אחת. אני חושבת שכל המקומות והמדינות שהצלחתי לבקר בהן במהלך השהות כאן, שבע מדינות סה"כ, הפכו את החוויה הזאת לבלתי נשכחת. בנוסף, קיימנו ערב שכולו היה בסימן ישראלי, תחילה הכנו אוכל ישראלי שכלל חומוס, טחינה ושקשוקה ולאחר מכן העברנו הרצאה על ישראל ליותר ממאה סטודנטים והצגנו את הצד החדשני, הצעיר והמעניין של המדינה.
 
4. מהו הקורס הכי מיוחד שיצא לך לעשות במהלך חילופי הסטודנטים?
לקחתי מספר קורסים מעניינים במדעי המדינה, ביניהם על המעצמות ארה"ב וסין. אבל הקורס הכי מיוחד הוא קורס בנושא "ניהול משא ומתן". אנו לומדים בו, בין היתר, איך להוביל קבוצות לפתרון אופטימלי, איך לגשר, לנהל סכסוכים ועוד. זה היה מעין קורס של מנטורינג וניהול קבוצות, מאוד חדשני ושונה מכל מה שלמדתי עד כה בתואר.
 
 
5. כיצד נראית החוויה של סטודנט ישראלי באוניברסיטה בחו"ל?
קודם כל, החוויה מאוד שונה ממה שאנחנו רגילים בארץ. רוב הסטודנטים כאן, ואני ביניהם, ישנים במעונות. החדרים הם משותפים, כלומר אתה חולק את החוויה עם עוד שותף או לפעמים עם כמה שותפים לחדר. נוצרות חברויות מדהימות ויוצרים קשרים עם אנשים מעניינים מכל העולם. שנית, בתור ישראלים, אנו נדרשים פעמים רבות "לשווק" את ישראל. המון צעירים אירופאים לא מכירים את המתרחש בישראל ולמרות זאת יש להם דעה שלילית למדי לגבינו. אני חושבת שמבחינתנו עשינו כאן עבודה לא רעה בשינוי הגישה של רבים מהסטודנטים כלפי ישראל.
 
6. במה שונה התרבות הצ׳כית לעומת התרבות הישראלית?
אפשר לומר שהעם הצ'כי הוא אנטיתזה לעם הישראלי! הצ'כים קרים בהתנהגותם, מאוד לא אדיבים וחסרי מוטיבציה לפעול ולשנות. מעין מנטליות אירופאית כזאת ש"זה מה יש" וזהו. לצערי זה אחד הדברים שהקשו עליי כאן בהתחלה, אבל עם הזמן לומדים להתרגל ולהתנהג בהתאם לתרבות המקומית. יחד עם זאת, זה רק מחזק את הגעגוע לארץ ולחמימות הישראלית שלנו.
 
 
7. איך הגיבו הסטודנטים האחרים כשאמרת שאת סטודנטית שמגיעה מישראל?
האמת שלא נתקלתי בתגובות עוינות. אפילו להיפך, במהלך השבוע הראשון כמה בנות ישראליות התיידדו עם שתי בנות מקסימות מסעודיה ומירדן ולא הרגישו פערים תרבותיים- בסה"כ כולנו כאן כדי ללמוד ולקבל חוויה חיובית. עם זאת, לא פעם נאלצתי להסביר על המצב בישראל ונתקלתי בשאלות לא קלות. 
 
8. טיפ לסטודנטים שמתכננים לקחת חלק בחילופי סטודנטים בעתיד:
לכו על זה. חילופי סטודנטים היא אחת החוויות המשמעותיות והמעצימות שסטודנט יכול לחוות.  שנית, הייתי ממליצה לבחור באחת ממדינות אירופה, קל להתנייד ולטייל במקומות רבים בזמן קצר. אל תתעקשו ללמוד בערי בירה גדולות, לפעמים דווקא הדברים הקטנים מתגלים כטובים יותר.
 
דבר נוסף, הייתי ממליצה לנסות ליצור קשרים עם אנשים מכל העולם שונים, אי אפשר לדעת לאילו מקומות מעניינים זה יכול להוביל אתכם. תגיעו בלי ציפיות, תיהנו מהחוויה, תלמדו, תטיילו. והכי חשוב – תהיו השגרירים הכי טובים שאפשר למדינה שלנו.
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות

דואר אלקטרוני:  
אני מאשר קבלת ניוזלטר ועדכונים (דוא"ל, SMS)