דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
אוונגרד : הליטיגטורים באים

הליטיגטורים באים

משפט מבויים פומבי הינו בין התכניות המובילות בבית ספר רדזינר למשפטים בבינתחומי

 
מאת: סער נרי, סטודנט שנה א' למשפטים וממשל
 
משפט מבויים פומבי הינו בין התכניות המובילות בבית ספר רדזינר למשפטים בבינתחומי. במסגרת התוכנית, סטודנטים מצטיינים נבחרים לחוות וללמוד במשך שנה שלמה על הליך הליטיגציה בשלמותו. כעת, לאחר שנה עמוסה ומאתגרת בה למדו את רזי הליטיגציה מטובי המומחים, דימו הסטודנטים הליך משפטי מול הרכב שופטים מיוחד שכלל את שופטת ביהמ"ש העליון פרופ' דפנה ברק-ארז.

כבכל שנה, האירוע המסכם של המשפט המבוים הפומבי מכנס מרצים, משפחות, חברים וסטודנטים סקרנים. השנה, הסטודנטים שנבחרו להשתתף בתכנית הם רותם אבידר צאליק, שרי ברזל, איה דביר, אוהד טואטי, סתיו לביא ועמרי קולטין.


צילום: אורן שלו

עו"ד גיא רוה, המנהל האקדמי של התכנית ובוגר ביה״ס למשפטים בבינתחומי, בחר בשיתוף עם הצוות האקדמי, פרופ' ליאב אורגד וד״ר נטע נדיב, את הנושא עליו עבדו הסטודנטים השנה – זכויות הקהילה הטרנסג'נדרית במשפט החוקתי והפרטי. "הנושא נבחר לאור הרצון לעסוק בנושא מעניין, מקורי וחדשני, שאין עליו כמעט פסיקה או כתיבה בישראל", מספר עו"ד רוה.

לעמרי קולטין, סטודנט שנה ג' במסלול משפטים וממשל בבינתחומי, לא היה ספק לגבי רצונו לקחת חלק במשפט המבויים: "אחד המתרגלים שלימד אותי אמר לנו פעם שבמסגרת העבודה כעו"ד, רק בליטיגציה באמת עוסקים במשפטים. האמירה הזו עוררה אצלי סקרנות לגבי עבודת הליטיגטור. עכשיו, כשאני בשלבי הסיום של התכנית אני בהחלט יכול להבין למה הוא אמר את שאמר".

איה דביר, סטודנטית שנה ג' במסלול משפטים וממשל בבינתחומי ציינה כי "לדעתי אין קורס או תכנית שיכולה לתת יותר לסטודנט למשפטים מאשר תכנית המשפט המבויים. כל אחד מאתנו היום יכול לכתוב נייר עמדה או עבודה כלשהי בפרק זמן קצר בהרבה מזה שהיינו נדרשים אליו לפני התכנית. גם היכולת לחפש מקורות ולעבד אותם השתפרה פלאים". ליטיגציה הוא השם הרווח למקצוע הטיעון בבית המשפט.

מה היה הטיפ הכי חשוב שקיבלתם במהלך התכנית?
קולטין: "הייתה לנו שיחה עם שופט ביהמ״ש העליון סלים ג'ובראן, והוא נשאל מה יותר משכנע אותו כשופט, הטיעון הכתוב או הטיעון בע"פ. כולנו חשבנו שהוא יענה שהטיעון בכתב חשוב יותר, אבל הוא דווקא ענה שהטיעון בע"פ יותר משמעותי מבחינתו. יש בכך מסר חשוב שבליטיגציה, ליכולת הרטורית להעביר מסר בצורה משכנעת יש תפקיד לא פחות מרכזי מטיעון משפטי מבוסס היטב".

אז התכנית עמדה בציפיות שלכם?
דביר: "התכנית עלתה על כל הציפיות שלי. ההזדמנות לכתוב מסמכים משפטיים מורכבים ולזכות לליווי, הכוונה ומשובים לכל אורך התהליך היא מדהימה. למדתי שפה משפטית, לבחור את המילה המדויקת ביותר, הגבוהה אך המתאימה, טרמינולוגיה ודרך לארגן את הידע והמקורות שאספתי לכדי מסמך מקצועי אחד שבכוחו לשכנע".


צילום: אורן שלו

אז איך מתכוננים לטעון טיעונים מול הרכב שופטים כה בכיר?
קולטין: "בשלב הזה אנחנו זוכרים את הטיעונים שלנו בע"פ, מכירים את האסמכתאות שלנו ואת נושא המשפט מבפנים ובחוץ. לכן, כל מה שנשאר לעשות זה לגהץ את הבגדים לפני המשפט, ולצאת לאיזו ריצת לילה לפני כדי לפרוק מתח".

קצת מלחיץ לטעון טיעונים מול מאות סטודנטים והרכב שופטים, לא?
דביר: "יש פחד במעבר בין שלב הכתב לטיעון בעל פה במובן של בנייה והצגת טיעון משכנע. לאחר חזרות ועבודה רבה הפחד משתחרר קצת. בכל מקרה, הפחד הוא פחות מהקהל ויותר מהרכב השופטים שבפניו אנחנו מופיעים. השנה ישבו בהרכב, שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז, פרופ' צבי טריגר ועו"ד יוסי מנדלסון, מרצה במרכז הבינתחומי".

האם את ממליצים לסטודנטים להשתתף בתכנית?
קולטין: "בהחלט. מי שמתעניין בליטיגציה, מחקר משפטי ודיבור מול קהל, זו לגמרי התכנית בשבילו. התהליך עם קבוצה מצומצמת ומגובשת של סטודנטים, סגל מלווה ומפגשים עם בכירי עורכי הדין, האקדמאים והשופטים בארץ זה פשוט מרתק. בתור מי שהולך להתמחות בתחום הליטיגציה אני חושב שהתכנית נתנה לי כלים פרקטיים לעבודה העתידית שלי".

עו"ד רוה מספר כי "מדובר באחד מהפרויקטים האינטנסיביים ביותר בביה"ס למשפטים בבינתחומי, אם לא האינטנסיבי ביותר. מצד שני, אין פרויקט דומה לו והוא נותן לסטודנטים הזדמנות באמת ייחודית להתנסות בעולם הליטיגציה ולהבין, תוך כדי הלימודים, אם תחום הליטיגציה מתאים להם. בנוסף, הפרויקט מציע יתרון לסטודנטים לקראת הראיונות להתמחות. זה נותן להם חומרים כתובים ברמה מאד גבוהה יחסית להציג למשרדים השונים, ונושא שהם שולטים בו בצורה גבוהה שתמיד עולה בראיונות".


צילום: אורן שלו

אין ספק שהמשפט עצמו היה מרתק והעשיר את כלל הנוכחים. זכויות טרנסג'נדרים הוא נושא שרבים כלל אינם מודעים אליו, כך שהמשפט והסוגיות שעלו דרכו בהחלט חידשו רבות וסיפקו חומר למחשבה עבור כולם. השופטים לא הקלו על הסטודנטים, שאלו שאלות ועימתו אותם עם טענותיהם. פרופ' צבי טריגר, שהיה חלק מהרכב השופטים, סיכם: "כבר מרגע קבלת כתבי הטענות יתר השופטים ואני התרשמנו עמוקות מהרצינות והרמה הגבוהה. ואכן, לגמרי לא הופתענו מהמקצועיות ומהטיעונים המרשימים שהוצגו היום. הסטודנטים עמדו ברף הגבוה שהציבו, וזאת על אף שכלל לא הקלנו עליהם במשפט עצמו". ואיך אפשר שלא לסיים עם פנייתה של השופטת דפנה ברק-ארז לקהל בסיום הערב, "אנחנו מאחלים לעצמנו שכל טיעון בבית המשפט העליון יהיה ברמה של הטיעונים ששמענו היום". 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות

דואר אלקטרוני:  
אני מאשר קבלת ניוזלטר ועדכונים (דוא"ל, SMS)